piątek, 23 maja 2014

WARSZTAY GIER I ZABAW

Różnorodne gry i zabawy stanowią ważny składnik w świecie każdego dziecka. Mogą być jednocześnie atrakcyjną rozrywką oraz środkiem przyczyniającym się do rozwoju konkretnych umiejętności.
W dniu wczorajszym odbyły się pierwsze ,,Warsztaty Gier i Zabaw" prowadzone w ramach projektu ,,Społeczeństwo równych szans i możliwości - Czas na kolor!" w Świetlicy Środowiskowej na Bobrku przy Szkole Podstawowej nr 16.
Nasze zajęcia rozpoczęliśmy od gier planszowych.....„Ale gry planszowe to przeżytek” – tak zapewne myśli niejedna osoba, kojarząc planszówki tylko z szachami, warcabami i nieśmiertelnym chińczykiem.....
Szybka akcja, barwna grafika i mnóstwo rodzajów rozgrywki, do których jeszcze dołączyła możliwość rywalizowania w sieci – to niewątpliwe atuty gier PC. Po co więc mielibyśmy zastanawiać się nad wyglądającymi znacznie mniej efektownie planszówkami???

Po pierwsze, planszówki nie odstają od cyfrowej konkurencji pod względem różnorodności, bo i w tym przypadku możemy wybierać gry logiczne, ekonomiczne, strategiczne, pamięciowe, kooperacyjne czy edukacyjne. Gry te przygotowane są także dla różnych kategorii wiekowych – od dwulatków poczynając. Najmłodsze dzieci odniosą korzyści już z samego oglądania i dotykania różnych elementów np. puzzli i figurek. Maluchy mogą dzięki temu uczyć się rozróżniać kolory i kształty, a jeśli gra uwzględnia dopasowywanie skomplikowanych układanek, będą też łatwiej dostrzegać powiązania pomiędzy poszczególnymi przedmiotami i usprawnią swoje zdolności manualne. Dla starszych dzieci proponowane są gry, które pomagają w opanowaniu matematyki, poprawnej ortografii albo dostarczają ciekawych informacji z geografii czy historii. Może to więc być dobre uzupełnienie szkolnej edukacji.
Oczywiście w opanowaniu wspomnianych umiejętności nieraz sprawdzają się i gry komputerowe. Lecz tam wszystko dzieje się w przestrzeni czysto wirtualnej, która oddziałuje jedynie na zmysł wzroku, w dodatku męcząc oczy. Choć istnieją gry komputerowe pomyślane nie tylko dla pojedynczego uczestnika, ale i dla wielu osób grających jednocześnie w sieci, to komunikacja z każdą z nich ma charakter szczątkowy.
Tymczasem w przypadku planszówek wygląda to zupełnie inaczej. Do zabawy standardowo potrzeba co najmniej dwóch osób, choć naturalnie może być ich nawet i kilkanaście, zależnie od typu gry. Istotą i zarazem wielkim atutem gier planszowych jest właśnie bezpośredni kontakt z innymi osobami, a do zabawy może włączyć się rodzeństwo czy rówieśnicy, a także rodzice i dziadkowie. W ten sposób młody człowiek ma okazję do rozwijania swoich umiejętności społecznych i to w różnych aspektach. Niekiedy będzie to współpraca dla osiągnięcia wyznaczonego celu, innym razem trzeba będzie negocjować z partnerami jakieś ustalenia.
Rywalizacja wpisana w zabawę planszówkami może być ekscytująca za sprawą obustronnych emocji. Z tym nieraz wiąże się gorycz porażki. I tu sztuką jest nauczyć się, że i tak ważniejsza od zwycięstwa jest radość ze wspólnej zabawy. Zaś grając z dorosłymi i będąc z nimi na równej pozycji, maluch zyskuje pole do zaprezentowania swojej samodzielności, podejmując określone decyzje i obserwując ich konsekwencje. Rodzice z kolei mogą poprzez zabawę obserwować rozwój swojego dziecka. A nade wszystko spędzają razem miło czas!
Przez to jednak jako rodzice możemy sami zastawić na siebie „pułapkę”. Kupując grę planszową i rozgrywając kilka partii z naszym dzieckiem również później będziemy po prostu musieli znaleźć na to czas. Ale za to będziemy mieli kolejny powód, by być częściej aktywnie obecni w życiu swoich pociech.

Na kolejne Warsztaty Gier i Zabaw zapraszamy 27 lutego o godz. 16:00 do Świetlicy Środowiskowej przy Szkole Podstawowej nr 16 przy ul. Rataja 3 na Bobrku.

Pozdrawiamy
IOGT Polska


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz